کابینت نوسازان

کابینت

خانه ، اصلی ترین نقش، در شکل گیری خاطراتمان بازی می کند. جایی که تصاویر بخش های مختلف آن ، هرلحظه جلوی چشمانمان رژه می روندو هریک تداعی دنیایی از رویاها و خیال پردازی ها را در ذهنمان مجسم می کند (کابینت).

امروزه مردم بدین فهم رسیده اند که ظاهر و جلوه بصری داخلی منزل تاثیر زیادی در آرامش و راحتی اذهان، بویژه بر ذهن کدبانوهای ایرانی که به عنوان اصلی ترین رکن خانه و خانواده هستند دارد.

جلوه های بصری شامل نقش و نگاردیوار ، میز تلویزیون ، کمد دیواری ، درب ها ، درآور ، مبلمان و طرح کابینت آشپزخانه و هرآنچه که به نوعی دکوراسیون داخلی به حساب می آید می گردد.

زنان ایرانی حق دارند بهترین مدل دکوراسیون آشپزخانه ، برای خویش مهیا کنند تا بیشترین جلوه های بصری را برایشان رقم بزند.در واقع باید بپذیریم که آشپزخانه نقش اساسی در سرزندگی ، نشاط و طراوت بانوان ایرانی دارد و امروزه نیز به خاطر گرایش مردم به دکوراسیون داخلی تمایل مضاعفی به آشپزخانه های لوکس ، در آنها ایجاد شده است.

کابینت

چرا که ،اصلی ترین عنصر در دکوراسیون آشپزخانه به شمار می رود. اکنون ما سعی داریم به صورت اجمالی شما را با اصول ، عناصر و شاخصه هایی که بیشترین سهم را در ایجاد یا بازسازی دکوراسیون داخلی منزل بویژه طراحی ، ساخت و نصب کابینت دارند آشنا سازیم تا بتوانید با انتخاب صحیح و مناسب بهترین حس ها را در کنار دکوراسیون آشپزخانه ی خویش تجربه نمایید.

مهم ترین شاخصه های انتخاب یک دکوراسیون داخلی و آشپزخانه شامل ؛ سبک طراحی ، نمای ظاهری ، متریال (مواد اولیه) ، نورپردازی و یراق آلات می باشد. اما اینکه ما چه نوع کابینتی را برگزینیم بستگی به سلیقه ، نوع کاربرد و استفاده از آن ، توان اقتصادی صاحب خانه ، رنگ مورد علاقه اعضای خانواده ، هماهنگی با سایر عناصر منزل مثل مبلمان و … دارد.

سبک طراحی کابینت

سبک طراحی داخلی یا دکوراسیون که معمولا نیز از این سبک ها نشات می گیرند یکی از مهم ترین و ابتدایی ترین چیزهایی است که در طراحی باید به آن توجه داشت چرا که سایر شاخصه ها به نوعی وابسته به سبک دکوراسیون می باشند.

عمدتا سبک ها به عناصر یا عواملی همچون اندازه و فضای داخلی منزل ، فضای بیرونی منزل ، سبک زندگی ساکنین منطقه ، میزان نوری که تمایل دارند در خانه باشد ، رنگ های مورد علاقه خانواده و خلوت یا شلوغ بودن خانه بستگی دارد. هم اکنون با توجه به این شاخصه ها و عناصر موثر ، چندتایی از سبک های محبوب ایرانی ها را به مختصر برایتان توضیح می دهیم.

کابینت مدرن

با نگاهی به شرایط حال حاضر مسکن در ایران امروزه سبک مدرن در دکوراسیون و کابینت سازی یکی از مهم ترین سبک ها به شمار می اید. در این سبک توجه زیادی به فضا و کاربردی تر نمودن آن شده است. همچنین استفاده از لوازم ساده و پر نکردن فضا با طراحی های اضافه از ویژگی های مهم این سبک به شمار می آید. استفاده از اشکال هندسی و خطوط شکسته ، نبود تقارن عمودی ، بهره گیری از رنگ های خنثی و فلزات درخشان از دیگر شاخصه های این سبک می باشد.

کابینت کلاسیک

این سبک دارای فضاهای راحت تر و گرم تری نسبت به سایر سبک های طراحی دکوراسیون است . برای خانه ها ، فروشگاه ها و ادارات، مناسب می باشد. از عناصر اصلی هویت بخشی به این سبک “خط” است که در اکثر زوایا و ابعاد دکوراسیون بکار گرفته می شود و فضاهای منفی مثل فضای های خالی روی دیوار به اندازه فضای بکار گرفته شده اهمیت دارند.

استفاده از خطوط نرم و منحنی ، رنگ های خنثی مثل کرم ، قهوه ای و … ، به کارگیری نورپردازی حرفه ای و بهره گیری از نور طبیعی نیز از مهم ترین شاخصه های این سبک بشمار می آید.

کابینت آشپزخانه

سبک دکوراسیون مینیمال

این سبک ساده شده ی سبک مدرن است. استفاده از خطوط بسیار صاف و سادگی و دلنشینی آن از مهمترین شاخصه های آن به شمار می آید. از ویژگی های این سبک این است که فضای خالی را با اهمیت تلقی می کند و آنچه را که غیر ضروری است از فضای دکوراسیون حذف می نماید. معمولا از رنگ های سیاه و سفید در آن استفاده می شود و به کارگیری نورهای نقطه ای مثل هالوژن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در این سبک طراحی داخلی سعی می شود تا جایی که امکان دارد لوازم از دید خارج باشند و از تزئینات کاسته شود تا نمای کلی فضا حفظ گردد.

سبک دکوراسیون انتقالی یا ترنزشینال

این سبک ترکیبی از سبک طراحی سنتی و مدرن است. از ویژگی های خاص این سبک استفاده از عناصری مانند چوب ، شیشه ، پارچه ، فلز و استیل می باشد که آن را از سایر سبک ها متمایر می کند در خطوط و رنگ ها بیشتر شبیه به سبک معاصر است.در این سبک معمولا لوازم جانبی محدود ولی مدرن به کارگیری می شود تا تناسبی بین سبک کلاسیک و مدرنیته بوجود آید.

این سبک در عین شیک و براق بودن فضای صمیمی و خودمان را بوجود می آورد.

نمای ظاهری دکوراسیون و کابینت آشپزخانه

امروزه با توجه به اهمیت دادن زیاد به ظاهر هر چیزی ، نمای ظاهری دکوراسیون هم از جایگاه ویژه ای برخورد دار است. رنگ ها ، طراح ها ، نوع یراق آلات و تمامی عناصری که ظاهر کابینت را شکل می دهند یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب یک دکوراسیون به حساب می آیند.

در انتخاب رنگ ، توجه به ابعاد آشپزخانه ، میزان روشنایی موجود و نور پردازی آشپزخانه و مدت زمانی که صرف تمیزی و پاکیزگی آن می شود می تواند مهم باشد . معمولا از رنگ های خاکستری روشن ، کرم ، خاکی ، توسی ، فندقی ، کرم و قهوه ای ، نسکافه ای و گردویی ، رنگ قهوه ای سوخته استفاده می گردد.

نکته : در هنگام طراحی آشپزخانه بهتر است از دو رنگ مکمل استفاده شود تا بتوان دکوراسیون متمایز و زیبایی را بوجود آورد.

کابینت کلاسیک

انواع جنس کابینت آشپزخانه

کابینت ها معمولا بر اساس جنس یا متریالی که با آن ساخته می شوند طبقه بندی و نام گذاری می کنند و به همین اساس قیمت آنها هم متفاوت خواهد بود.

کابینت ملامینه :

ورقی با مغز نئوپان که روکش ملامینه دارد و این روکش نازک ضد آب و ضد خش است. ورق ملامینه به رطوبت و اب حساس است لذا توصیه می شود در محل هایی که در معرض آب و رطوبت قرار دارد کمتر استفاده شود.

کابینت ام دی اف :

فشردگی مغز ام دی اف از نئوپان بیشتر است. به همین خاطر حساسیت آن در برابر آب نسبت به ملامینه کمتر است . در صورت استفاده از ام دی اف در ساخت کاینت توصیه می شود یونیت در بخش سینک ظرفشویی با متریال پی وی سی که کاملا ضد آب است استفاده شود.

کابینت گلاس :

این متریال نسبت به ام دی اف از روکش محکم تر و ضخیم تری برخوردار است . این مدل ازلحاظ ظاهر نسبت به ام دی اف بسیار براق تر ، متنوع تر و زیباتر است. متریال های گلاس اصلا خط و خش نمی گیرد و به راحتی پاک می شود.

کابینت ممبران :

در این مدل عموما یونیت (اسکلت) آن از ام دی اف سفید ساخته می شود. بخاطر انجام حکاکی روی آن و کشیدن روکش از جنس پی وی سی ، طرح های زیبا و پرکاری را مقدور ساخته است.

کابینت فلزی :

امروزه از کابینت فلزی کمتر استفاده می شود . از معایب فلزی این است که پس از مدتی رنگشان می رود و نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارد و زنگ زدگی آنها نیز یکی از دیگر مشکلاتی است که همراه خود دارند.

کابینت چوبی :

کابینت تمام چوب از ظاهر بسیار زیبایی برخوردار است ولی آماده سازی و نصب آنها زمان زیادی می برد . این مدل از گرانترین مدل است و یونیت (اسکلت ) آن هم می تواند هم از چوب خالص ساخته شود و یا از ام دی اف درست شود.

نورپردازی

با توجه به اینکه آشپزخانه مکانی برای غذاخوری و دورهمی صمیمانه است چیدمان وسایل و جذابیت و زیبایی دکوراسیون بر روحیه افراد تاثیر گذار است یکی از مهم ترین بخش های طراحی و ساخت دکوراسیون، نورپردازی است. از جذابترین حالت ها در نورپردازی آشپزخانه استفاده توامان از نورهای سقفی ، طبیعی و نور مخفی می باشد.

در نورپردازی باید توجه کافی به مهم ترین محل های انجام کار در آشپزخانه از جمله سینک ظرفشویی ، اجاق گاز و صفحه روی کابینت داشت .

سه نقطه مهم هر آشپزخانه برای نورپردازی شامل نور اصلی محیط یعنی روشنایی کلی آشپزخانه ، پیشخوان کار که معمولا زیر کابینت قرار می گیرد و لامپ ها و چراغ های تزیینی که هم در برجسته سازی و زیبایی زوایای آشپزخانه به کار گرفته می شوند و هم در افزایش روشنایی محیط تاثیر می گذارد می شود.

یراق آلات و اکسسوری ها

اکسسوری ها ، برای جلوه بخشیدن به نمای دکوراسیون و کاربردی تر کردن آن به کاربرده می شوند مثل دستگیره ها و …

تجهیزات و لوازم جانبی که در طراحی و ساخت کابینت آشپزخانه به کاربرده می شوند نقش اساسی در سادگی ، راحتی ، سرعت و ایمنی و در نهایت زیبایی و کاربردی تر کردن آن دارند . معمولا یراق آلات را می توان به دو دسته تقسیم نمود.

1- ابزار و لوازم فنی که برای نصب و پیاده سازی به کاربرده می شوند که شامل لولاها ، جک ها ، ریل ها ، پیچ ، گونیا ، پریزهای توکار و … می باشند.

2- اکسسوری ها که برای جلوه بخشیدن به نما و کاربردی تر کردن به کاربرده می شوند مثل دستگیره ها ، کشوها ، آویزهای داخلی و پایه ها و…

 

 

 

 

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید